تماس: 09123261374

روش‌های انتقال بیمه بدنه و تخفیف عدم خسارت

ژانویه 07, 2020 (0) نظر , , ,

یکی از دغدغه‌های بیمه‌گزاران مسئله انتقال بیمه بدنه یا بیمه شخص ثالث به دیگران است. به دلایل مختلفی ممکن است افراد در پی انتقال بیمه‌نامه خود باشند اما آیا انتقال بیمه بدنه به دیگر افراد ممکن است؟

انواع روش‌های ممکن برای انتقال بیمه بدنه

بیمه‌گزار می‌تواند انتقال بیمه‌بدنه یا انتقال تخفیف‌های عدم خسارت بیمه را انجام دهد. به صورت کلی امکان انتقال بیمه بدنه به صاحبان دیگر، انتقال بیمه بدنه یک خودرو به خودرویی دیگر، انتقال تخفیف‌های عدم خسارت بیمه بدنه به خودروی دیگر و انتقال تخفیف‌های عدم خسارت با تغییر شرکت بیمه وجود دارد. اما هر یک از این موارد شرایط مخصوص به خود را دارد که بیمه‌گزار باید از آن آگاه باشد.

انتقال بیمه بدنه به افراد دیگر و شرایط آن

بیمه بدنه قابل انتقال به غیر نیست. مگر در مواردی که بیمه‌گزار کتباً اقدام به این کار می‌کند. در این موارد هم تخفیف‌های عدم خسارت به فرد جدید منتقل نمی‌شود و وی فقط می‌تواند از پوشش‌های بیمه در زمان خسارت استفاده کند.

شرایط انتقال بیمه بدنه یک خودرو به خودرویی دیگر

اگر قصد دارید خودروی جدید یا صفرکیلومتر بخرید می‌توانید بیمه بدنه فعلی خود را به خودروی جدید منتقل کنید. در واقع شما تخفیف‌های عدم خسارت بیمه بدنه را به خودروی جدید منتقل می‌کنید زیرا در روند انتقال بیمه بدنه، بیمه‌نامه قبلی باطل شده و بیمه‌ای جدید و منطبق با مشخصات خودروی جدید برای بیمه‌گزار صادر می‌شود. دقت کنید برای انتقال بیمه بدنه یک خودرو به خودروی دیگر باید هر دو خودرو در یک گروه طبقه‌بندی شده باشند. این طبقه‌بندی بر اساس تعداد سیلندر و مشخصات فنی خودرو صورت می‌گیرد به عنوان مثال می‌توان بیمه بدنه را بین دو خودروی 4 سیلندر مانند پراید و پیکان انتقال داد اما انتقال بیمه بدنه بین پراید و ماکسیما امکان‌پذیر نیست زیرا ماکسیما خودوریی 6 سیلندر است. در ضمن مالک هر دو خودرو باید بیمه‌گزار باشد. نکته دیگر این است که اگر خودروی جدید گران‌قیمت‌تر از خودروی فعلی باشد بیمه‌گزار باید مابه‌التفاوت حق بیمه را بپردازد و اگر خودرو خریداری شده ارزش کمتری نسبت به خودروی فعلی داشته باشد شرکت بیمه، حق بیمه مازاد را به بیمه‌گزار بر می‌گرداند.

انتقال تخفیف‌های عدم خسارت بیمه بدنه به خودروی دیگر

اگر بیمه‌گزار طی سال‌های مختلف از بیمه‌نامه خود استفاده نکند از سوی شرکت بیمه به وی تخفیف داده می‌شود که به آن تخفیف‌های عدم خسارت می‌گویند. حالا اگر بیمه‌گزار قصد خرید خودروی جدید داشته باشد می‌تواند تخفیف‌های عدم خسارت خود را به خودروی جدید منتقل کند.

انتقال تخفیف عدم خسارت با تغییر شرکت بیمه

اگر از شرکت بیمه فعلی خود رضایت ندارید یا به هر دلیل دیگری می‌خواهید از یک شرکت دیگر بیمه تهیه کنید هیچ محدودیتی در انتقال تخفیف‌های عدم خسارت وجود ندارد و با تغییر شرکت بیمه تخفیف‌های بیمه‌نامه شما از بین نمی‌رود. شما به راحتی می‌توانید در زمان سررسید بیمه‌نامه خود شرکت مورد دلخواه را انتخاب کرده و تخفیف‌های عدم خسارت در بیمه‌نامه جدید درج می‌شود. در این مورد نیاز به بازدید مجدد خودرو توسط کارشناس بیمه شرکت بیمه جدیدی است که می‌خواهید از آن بیمه تهیه کنید.

نکاتی انتقال بیمه بدنه

به هر دلیل که بخواهید بیمه بدنه خود را انتقال دهید باید چند نکته را به صورت کلی در نطر بگیرید

  1. به تاریخ سررسید بیمه خود توجه کنید و هنوز که معتبر است اقدام به تغییر بیمه بدنه کنید.
  2. تمامی مراحل انتقال بیمه بدنه باید از همان ابتدا به اطلاع شرکت بیمه برسد.
  3. در انتقال بیمه از یک خودرو به خودروی دیگر، ابتدا بر اساس مشخصات و ارزش خودروی جدید حق بیمه محاسبه شده و مابه‌التفاوت آن از بیمه‌گزار دریافت یا به آن پرداخت می‌شود.
  4. پس از فروش خودرو تنها 24 ساعت مهلت دارید تا با اطلاع به شرکت بیمه، نسبت به انتقال بیمه بدنه خود اقدام کنید.
  5. در صورتی که بیمه خود را فسخ کرده باشید تا 180 روز و در صورتی که بیمه شما منقضی شده باشد تا 90 روز مهلت دارید که از تخفیف‌های عدم خسارت خود در خرید مجدد بیمه‌نامه استفاده کنید.

مدارک مورد نیاز برای انتقال بیمه بدنه

برای انتقال تخفیف بیمه بدنه نیاز به ارایه مدارکی به شرکت بیمه دارید تا بر اساس آن انتقال صورت گیرد. این مدارک عبارت‌اند از:

  • سند خودروی خریداری شده و سند فروش خودروی قبلی بیمه‌گزار
  • کارت خودرو
  • مدارک شناسایی بیمه‌گزار مانند کارت ملی یا شناسنامه وی
  • بیمه‌نامه خودروی قبلی بیمه‌گزار

خرید بیمه اتومبیل از بیمیجو

بیمیجو در زمینه فروش انواع محصولات بیمه‌ای اعم از بدنه، ثالث، درمان، عمر و … فعالیت می‌کند.

بیشتر بدانیم:

منبع:

  • بیمیتو

نظر (0)Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*